fbpx

פריסת מס שבח – כל הסודות

  • ע״י:עו"ד ליאב מלמד (חשבונאי)

“פריסת מס שבח” מאפשרת למוכר דירה לקבל החזר בגין עסקאות מס שבח עליהן שילם מס או לתכנן עסקאות מס שבח בעסקת מכירה.

איך ניתן לפרוס את השבח ?

בהתאם להוראות סעיף 48א(ה) לחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), תשכ”ג-1963 המוכר רשאי לבקש כי המס על השבח הריאלי יחושב כאילו נבע השבח בחלקים שנתיים שווים, תוך תקופה שאינה עולה על ארבע שנות מס או על תקופת הבעלות בנכס, לפי הקצרה שבהן, והמסתיימת בשנת המס שבה נבע השבח (להלן – תקופת הפריסה).

למעשה סעיף זה מאפשר להנות מנקודות הזיכוי שלא נוצלו בשנות המס או ממדרגות מס אשר לא נוצלו.

איך עושים פריסת מס שבח?

הדרישה המהותית אשר מונעת מרבים לבצע את הפריסה היא הצורך בהגשת דוחות שנתיים. מכיוון שלחתום מטה ידע חשבונאי משרדנו יכול להגיש בשמכם את הדוחות השנתיים למס הכנסה.

לכמה שנים ניתן לפרוס?מס שבח

ניתן לפרוס את השבח עד 4 שנים או תקופת הבעלות, הקצרה מבניהן.

הפריסה יכולה לחסוך מס של עשרות ואף מאות אלפי שקלים, ובכל מקרה מומלץ לבצע סימולציה לחישוב הפריסה.

שיעורי מס מופחתים לבני 60 ומעלה.

מוכרים שגילם מעל 60 נהנים ממדרגות מס נמוכות יותר אשר מתחילות ב10% כך שפריסת השבח יכולה להטיב עמם באופן ניכר ולחסוך מיסים רבים יותר.

פריסת מס שבח לבני זוג

בהתאם לפסיקת בתי המשפט בני זוג יכולים להנות כל אחד בחלקו מפריסת השבח, מנקודות הזיכוי ומדרגות המס שלו.

במקרה כזה יש לערוך לכל אחד מבני הזוג שומה עצמית.

 

פריסת מס שבח – נהנים מהיתרונות

עד עכשיו ראינו כי פריסת מס שבח נועדה להקל תשלום המיסים של מוכר הנכס: היא ניתנת לפיצול בין בני זוג, ניתן לפרוס את מס השבח לתקופה של 4 שנים וקיימת הפחתת מס באופן משמעותי עבור מוכרי נכסים שעברו את גיל ה-60. יתרון נוסף של הפריסה הוא שהנישומים יכולים ליהנות מניצול שלם של מדרגות המס הנמוכות. מעבר לכך, ישנם כמה דברים שכדאי להביא בחשבון כאשר מחשבים את פריסת המס.

חישוב מס השבח – עשו זאת בעצמכם

על פי רוב, ניתן לחשב פריסת מס שבח על ידי מחשבון באתר האינטרנט. אמנם החישוב עצמו מתבצע על ידי מנהל מיסוי מקרקעין או עורך דין מקצועי, אך כדי להרגיש בטוחים יותר לקראת העסקה ההולכת וקרבה, תוכלו גם לבצע את החישובים באופן עצמאי. כך שאם אתם חושדים שפקיד השומה או מנהל מיסוי המקרקעין לא חישב נכונה את הפריסה, ניתן יהיה להעמיד אותו על טעותו. לפני שאתם מזינים את כל הנתונים, יש צורך להביא בחשבון כמה דברים.

ראשית, כפי שנאמר מקודם, פריסת מס שבח נמדדת לתקופה של 4 שנים, ולכן עליכם לחשב את פריסת המס לתקופה זו בלבד ולא יותר מכך. התקופה הזו נמדדת מתחילת שנת המס שבה המוכר מחזיק בנכס ועד לסיום שנת המס שבה מעביר המוכר את הזכות על הנכס לבעלות אחרת. דבר שני, בעת חישוב המס, יש להביא בחשבון את כל הנתונים הרלוונטיים כמו ההכנסות של המוכר החייבות בתשלום מיסים רגילים (בהתאם למדרגות המס), או את מספר נקודות הזיכוי שהוא צבר.

על כל פנים, אם אתם מסתבכים עם חישוב הזכאות לפריסת מס שבח, יש מי שיכול לעזור לכם. כפי שנראה בהמשך.

לקזז מן ההפסד

דרך נוספת להפחית את מס השבח היא להצהיר על הפסדים. לדוגמה, אם מוכר הנכס סוחר בשוק ההון, ובשנה החולפת הפסיד לא מעט כספים, הוא יוכל לגשת לפקיד השומה עם דו”ח הרווחים וההפסדים ולבקש קיזוז במס שעליו לשלם. מטבע הדברים, ישנם מקרים נוספים שבהם ניתן לבקש הקלות על מס בגין הפסדים, לדוגמה – הפסדי רווחים בבית העסק.

מדוע בעת פריסת מס שבח חשוב להתייעץ עם עורך דין?

מכירת נכסים אינה עניין של מה בכך. היות שבעת המכירה מתגלגלים סכומי כסף גבוהים, חשוב להיות ערניים לכל שקל שאתם מוציאים. פריסת מס שבח היא אחת ההזדמנויות הטובות שלכם להרוויח ולזכות בהקלות במס, ולכן מומלץ במקרה זה להתייעץ עם עורך דין מקצועי המבין בתחום. עורך דין המתמחה בדיני מקרקעין ובפריסות מס שבח יכול להעניק לכם את כל המידע הרלוונטי, לסייע בחישוב המס וללוות אתכם לאורך כל הדרך. כך שאם אתם רוצים להימנע מטעויות ולקבל את כל מה שמגיע לכם, עורך דין העסוק בתחום המקרקעין יוכל לבדוק את הזכאות שלכם לפריסת מס שבח.

 

לסיכום

משרדנו מתמחה במיסוי מקרקעין ובפריסות מס שבח, בכל מקרה בו נדרש תשלום מס שבח מומלץ להיוועץ עם משרדנו ולבדוק את הזכאות לפריסת מס השבח.

כותב המאמר : ליאב מלמד, עו”ד (חשבונאי), טל. 03-6565004, פקס. 03-6565002; משרד עורכי דין ליאב מלמד עוסק בחברות, מקרקעין ומיסים לרבות מס הכנסה, מס ערך מוסף ומיסוי מקרקעין.

–  אין באמור לעיל כדי למצות את מגוון הסוגיות העולות בכל מקרה ומקרה, ואנו ממליצים לא להסתפק באמור, ובכל מקרה להסתייע בייעוץ משפטי –

קטגוריות: דיני מיסים, מקרקעין
התקשרו עכשיו
התחליו שיחת וואטסאפ
1
שלום
הודע לנו בבקשה איך נוכל לעזור
Powered by