fbpx

רילוקיישן ומיסוי בינלאומי:האם אני חייב במס הכנסה כשאני עובד בחו”ל?

  • ע״י:עו"ד ליאב מלמד (חשבונאי)

המון שאלות מתעוררות כשמדברים על מעבר לחו”ל, בין אם מדובר בתקופה קצרה של מספר חודשים ובין אם מדובר בתקופה ארוכה; האם אני חייב במס גם בארץ וגם במדינה בה אני עובד? לאחר כמה זמן עבודה בחו”ל איני נחשב תושב ישראל? והשאלות עוד מגוונות ורבות. אין ספק שנושא המס הוא גורם מכריע בהחלטה האם לעשות רילוקיישן או להישאר בארצנו הקטנטונת. ישראלים רבים מוקסמים מהרעיון של מגורים במדינה אחרת; יכול להיות בעקבות הפרנסה ויכול להיות בגלל התרבות השונה – מה שבטוח: קל זה לא הולך להיות וכדאי להתייעץ עם עורך דין לענייני מיסים.

מעבר למדינה אחרת כרוך בהרבה סידורים וארגונים כמו למשל הוצאת ויזה, מציאת מקום מגורים, מציאת עבודה, מסגרות לילדים (אם יש) וכו’; בנוסף לכל הפרוצדורות הללו, יש כמובן גם את כל עניין המס: יש לבחון לעומק את היבטי המיסוי ולהבין כיצד הם משפיעים על גובה הרווחים ועל התשלומים בהם אתם מחויבים הן למדינה בה אתם עובדים והן למדינת ישראל.

 

לחץ כאן לייעוץ ראשוני חינם

עובד וגר בחו”ל – עדיין נחשב תושב ישראל

אי אפשר לקום בבוקר ולהחליט שאתה כבר לא תושב ישראל; זוהי פרוצדורה מנהלתית הנעשית על ידי הערכת מרכז החיים של אותו אדם: היכן חשבונות הבנק שלו, היכן מתגורר, האם יש בבעלותו נכסים בישראל ועוד;
יכולים להיווצר מצבים בהם עונה אדם על כל הקריטריונים כתושב ישראל על פי חוקי המס הישראליים, אך לא לפי אמנת המס.

מס הכנסה, רילוקיישן ומה שביניהם

אם אדם מחויב בתשלום לס הכנסה אם ביצע רי – לוקיישן? שאלת השאלות! תושבי מדינת ישראל מחויבים בתשלום מס הכנסה וביטוח לאומי, גם אם הם מתגוררים בחו”ל.

גובה התשלום, כידוע, מתבסס על גובה ההכנסה השנתית הפרסונלית; על כן, כל תושב רשום במדינת ישראל חייב בדיווח ותשלום מיסים על מלוא גובה הכנסותיו, גם אם מקורן בחו”ל. הדרך היחידה בה ניתן ‘להשתחרר מכבלי’ מס ההכנסה הישראלי היא כאמור לוותר על תושבות מדינת ישראל.

ישנן מספר רב של מדינות בעולם החתומות על אמנת מס מול מדינת ישראל; לצורך הדיוק, רוב המדינות אליהן עוברים ישראלים חתומות על אמנת מס מולנו. תפקיד האמנה הוא למנוע כפילויות בתשלום המס, שכן אין סיבה שתושב אחד ישלם פעמיים (למדינה שבה מתגורר ולמדינת ישראל). לצערנו, לא כל המדינות בעולם חתומות על אמנת מס עם ישראל, על כן רי – לוקיישן למדינה כזו יגרור אחריו תשלום מס כפול, לשתי המדינות. קודם כל הוא חייב במס למדינה בה הוא מתגורר ולאחר מכן מקוזז המס החיצוני מגבוה תשלום המס עבור מדינת ישראל.

עצה ידידותית: מס הכנסה וביטוח לאומי הם שני מיסים שונים! על כן ישנן אמנות נפרדות הן לביטוח הלאומי והן למס הכנסה, שימו לב לזה, שלא תפלו בין הכיסאות..

ובינתיים בביטוח לאומי…

דמי הביטוח הלאומי מקנים לנו עזרה רפואית/סיעודית במקרים הרלוונטיים; גם אם תושב ישראל עבר להתגורר בחו”ל, הוא רשאי להמשיך לשלם סכום מינימלי לביטוח הלאומי על מנת לשמוע על זכויותיו כאן בארץ. כל משלמי המיסים בארץ יודעים שבעקבות החובות שאנו משלמים מגיעות זכויות (במקרה של ביטוח לאומי מדובר בזכויות רפואיות). במידה ובחרתם להתנתק מהתושבות הישראלית, כולל דמי ביטוח לאומי – הזכאות לשירותי רפואה, דחופים ככל שיהיו, ניתנת רק לאחר תקופת המתנה שיכולה להתארך עד כחצי שנה.

קריטריונים לפטור מתשלום מס הכנסה עקב רילוקיישן

  • ישראלי שעובד ומתגורר במדינה החתומה על אמנת מס עם מדינת ישראל, במשך זמן שעולה על שלוש שנים לכל הפחות, ובני משפחתו גרים עמו בכל אותה עת, במשך 30 חודשים לפחות – נחשב לתושב חוץ בכל הנוגע לתשלומי מיסים.

  • על מנת לשמור על הגדרת ‘תושב חוץ’ על אף שהיות ממושכות בארץ, רשות המיסים במדינת ישראל קבעה כי תושבי חוץ זכאים להימצא בגבולות מדינת ישראל במשך תקופה שלא תעלה על 75 ימים (לעומת 65 ימים בעבר).
  • היה ותושב ישראל עשה רי – לוקיישן למדינה זרה ותוך שישה חודשים רכש נכס אך אין ברשותו נכס בישראל – תושבות החוץ שלו נכנסת לתוקפה מהרגע בו הוא נחשב לתושב המדינה או הזרה או מהמועד בו עברה משפחתו לאותה מדינה.
    במידה ויש בחזקתו נכס בישראל – תושבות החוץ שלו (ניתוק התושבות מישראל) נקבעת כשנה לאחר המועד בו עבר להתגורר במדינה אחרת, או בני משפחתו, המאוחר מבין השניים.

 

להתיעצות עם  עורך דין מיסים לגבי רילוקיישן והפרוצדורה הכרוכה בדבר לחצו כאן 

 

–  אין באמור לעיל כדי למצות את מגוון הסוגיות העולות בכל מקרה ומקרה, ואנו ממליצים לא להסתפק באמור, ובכל מקרה להסתייע בייעוץ משפטי –

 

 

 

קטגוריות: כללי
התקשרו עכשיו
התחליו שיחת וואטסאפ
1
שלום
הודע לנו בבקשה איך נוכל לעזור
Powered by